Наша мета - розповісти про наш край, його діяльність, історію, культуру, традиції, побут, відомих людей.

Мальовниче село Руданське

Руданське

Мальовниче село Руданське

Поблизу Шаргороду є мальовниче село Руданське, славетне своєю історією і пам’ятками архітектури. У селища було кілька назв. У XVI столітті воно мало назву Жорнівка – так називалась досить повноводна на ті часи річка, що тече через село. Потім місцевий пан Довгань, якому належала Жорнівка, перейменував її у Довгінці. Саме таку назву село носило до 1922 року, коли місцевий вчитель, краєзнавець І.Кільчицький запропонував на сільському сході назвати селище на честь видатного поета Степана Руданського (1834-1873). Цей вибір був не випадковим, адже під час навчання у Шаргородському духовному училищі майбутній поет проходив практику служкою саме у Довгінцях.

Місцеві жителі зберегли давні спогади про те, як Руданський спілкувався з селянами, як любив заглядати у «мальовану корчму» посеред села, а інколи писав там вірші. У місцевій школі є кімната-музей Степана Руданського, є також меморіальна дошка на честь поета.

Руданське відомо також видатною пам’яткою архітектури. Успенська дерев’яна церква, яка не була перебудована у синодальному стилі, як більшість подібних споруд, – це прекрасний зразок подільської народної архітектурної школи. Зараз храм викликає цікавість витриманим стилем, прекрасним виглядом, який зберігся, незважаючи на солідний вік: будова датується 1755 роком.

Стіни храму пофарбовані у яскравий блакитний колір, верхи під бляхою, поруч – висока дзвінниця. На жаль, храм не потрапив до каталогів і довідників, але варто відвідати село і на власні очі переконатися в тому, що це дійсно унікальна споруда.

Знайти церкву неважко. Між автобусною зупинкою в центрі села та монументом загиблим у Другій світовій війні починається вуличка, яка й приведе вас до храму.

Заголовок:

Руданське
Попередній Цікавинки Плебанівки

Шаргородщина © 2023. All Rights Reserved