Наша мета - розповісти про наш край, його діяльність, історію, культуру, традиції, побут, відомих людей.

Коли збирати та як зберігати квасолю

Збір та зберігання квасолі

Коли збирати та як зберігати квасолю

Зміст
Осінь – пора збору врожаю на присадибних і дачних ділянках. Серед великого розмаїття городніх культур особливе місце займає квасоля. В Україні квасоля завжди користувалася великою популярністю і повагою. Недарма кажуть: борщ без квасолі – все одно, що ложка без ручки. Квасоля багата на білки, вуглеводи, вітаміни та мікроелементи, що робить її важливим елементом дієтичного харчування та корисним продуктом для людей з різними захворюваннями.

Збір врожаю квасолі

Збір зеленої квасолі цукрових і напівцукрових сортів

Зелену квасолю цукрових і напівцукрових сортів вживають у їжу разом зі стулками бобів. Для цього підходять тільки ніжні, недавно сформовані стручки, які провисли на батогах не більше тижня. Збір починається, коли довжина стручків досягає 5-14 см, що визначається сортовими особливостями конкретної рослини. У середній смузі збір повторюють 1-2 рази на тиждень, у південних районах – 2-3 рази. Кращий час для цього – ранній ранок, оскільки у спекотну погоду зелені боби швидко в’януть, втрачаючи якість і товарний вигляд.

Збір квасолі на зерно

Квасолю на зерно починають збирати, коли більшість бобів досягає ступеня повної зрілості. Листя в цей час вже підсихає, а квасолеві зернятка стають твердими, набуваючи характерного для сорту забарвлення. Деякі сорти дозрівають, не втрачаючи зеленого кольору стручків. Стручки овочевої квасолі на зерно, які починають збирати у вересні, знімають вибірково при пожовтінні. Збирати їх треба вранці, щоб до вечора ранки на рослинах встигли підсохнути і не стали місцем проникнення збудників грибкових хвороб. Методи зберігання квасолі

Метод збору та обробки кущової квасолі

Рослини кущової квасолі не слід висмикувати з коренями, а зрізувати біля землі. Таким чином, у ґрунті залишаються корені з бульбочковими бактеріями, що збагачують його азотом. Під час прибирання рослини висмикують цілком, пов’язують у снопики і поміщають на дозрівання під навіс. Якщо погода хороша, дозрівання можливе і прямо на грядці. Досить підстелити під квасолю мішковину або поліетиленову плівку, щоб не втратити насіння, що висипалося після розтріскування стручків. У міру закінчення цього процесу рослини обмолочують і очищають.

Зберігання квасолі

Основні умови зберігання квасолі на зерно

Квасоля, призначена на зерно, може зберігатися досить довго за дотримання трьох основних умов:
  1. Сушіння: перед закладанням на зберігання квасолю необхідно ретельно просушити. Найпростіше це зробити, розсипавши її тонким шаром на аркуші газети і щодня перемішуючи.
  2. Зріле зерно: відібране на зберігання зерно повинно бути стиглим. Досягаючи біологічної зрілості, стулки квасолі стоншуються і стають м’якими. Якщо запізнитися з прибиранням, вони висохнуть і розтріскаються, висипавши насіння.
  3. Захист від комах: необхідно запобігти доступу комах до квасолі. Наприклад, у торбинки, в яких зберігається квасоля, можна класти зубці часнику або насіння кропу. Добре висушену вилущену квасолю можна зберігати у трилітрових банках, закритих поліетиленовими кришками, у прохолодному місці.

Методи зберігання квасолі

Зберігання квасолі у прохолодних місцях

Багато хто зберігає квасолю на горищах, балконах або лоджіях, де взимку холодно. За температури нижче 0 градусів зернівка гине. Встановлено, що розвиток личинок припиняється вже за температури плюс 10 градусів, але якщо температура підвищується, то розвиток відновлюється. Знищують зернівку, витримуючи квасолю за температури плюс 65-70 градусів протягом двох годин. Однак така квасоля може втратити здатність до проростання і годиться лише для споживання.

Зберігання квасолі у морозильній камері

Квасолю можна зберігати у морозильній камері. Помістіть зерно у морозильну камеру холодильника з температурою мінус 6-8 градусів на 10 діб або мінус 12-15 градусів на 3 доби. Проморожену квасолю просушують, пересипають у торбинки чи банки. Цей метод допомагає ефективно знищити шкідників і забезпечити тривале зберігання квасолі. Дотримуючись цих простих рекомендацій, ви зможете зберегти врожай квасолі на тривалий час, зберігаючи її свіжість і якість.
Попередній Коли збирати та як зберігати картоплю?

Шаргородщина © 2023. All Rights Reserved